بک لینک چیست ؟ و انواع بک لینک ها

بک لینک چیست ؟
بک لینک چیه و یعنی چه ؟ انواع بک لینک ها چیست ؟ در این مقاله می آموزید دقیقا بک لینک چیست و چه کاربردی دارد ! بک لینک فالو و نو فالو را یاد میگیرید، همراه کلاه سئو با اطلاعات غنی از سئو باشید SeoHat | الزامات یک وبسایت برای دیده شدن در نتایج جستجو گوگل

بک لینک چیه یا همان بک لینک یعنی چه ؟ در میان این دو سوال به انواع بک لینک ها هم میپردازیم.

What is a backlink or what does backlink mean – types of backlinks

بعد از خواندن این مقاله شما به صورت کامل خواهید فهمید که بک لینک یا ( backlink ) چیه ؟ و انواع بک لینک ها رو یاد میگیرید ، پس با کلاه سئو (SeoHat) همراه باشید.

بک لینک یعنی چه

بک لینک چیه ؟ بک لینک یعنی چه ؟

در واقع اگر بخوام در یک جمله بگم بک لینک چیه ؟ میتونم بگم پیوند بین یک سایت با سایت دیگر را بک لینک می نامیم .

در معقوله ای بسیار ساده و در عین حال حرفه ای ، سئو کارها یا وبمسترانی که بعد از تلاش های بسیار در کسب رتبه گوگل به نتیجه نمیرسند

پناه میارن به بک لینک ( البته این توضیح ادامه داره ) که بعد از اتمام بک لینک یعنی چه ؟ توضیح خواهم داد.

سوال و سرچ هایی که در گوگل Google انجام میشه به عنوان های مختلف ، اکثرا سئو کارها و وبمسترانی هستند که به تازگی با عبارت بک لینک (backlink) آشنا شدند :

 • ساخت لینک اینترنتی
 • ساخت لینک سایت
 • لینک وب سایت چیست
 • بک لینک رایگان چیست
 • لینک خرید
 • انکرتکست یا بعضا سرچ میشه انکرتکس
 • طراحی لینک برای سایت
 • انواع لینکها چیست ؟
 • اصطلاح لینک چیست ؟
 • تاثیر بک لینک در سئو
 • انواع لینکها

بک لینک چیست ؟خب تمام این عبارت هایی که سرچ میشه برمیگرده به همون بک لینک چیه ؟ و بک لینک یعنی چه ؟

بک لینک همان پیوند های بین سایت شما و سایت دیگری هست که تنها دلیل بالا اومدن کلمه پر رقابت شما در گوگل می باشد.

لینک هایی خروجی که به اصطلاح افزونه یوآست (yoast) همیشه برای شما توصیه میکنه در پست های خودتان رعایت کنید بک لینک به سایت دیگری نیز گفته میشه.

بعد از تمام موارد بهینه سازی روی وب سایت خود بهترین راه برای گرفتن رتبه ی عالی در گوگل بک لینک قوی می باشد.

در اینجا با مفهوم “بک لینک چیه” و بک لینک یعنی چه آشنا شدیم.

برای استفاده از بک لینک باید با انواع آن هم آشنا شویم که در ادامه توضیح خواهم داد.

انواع بک لینک ها

انواع بک لینک ها : بک لینک ها انواع مختلفی دارند که هر سئو کار یا وبمستری باید از آن مطلع و اطلاعات کافی برای استفاده ازش رو داشته باشند.

اینجا به انواع بک لینک ها از دید کلاه سئو (SeoHat) میپردازیم.

بک لینکدر کل بک لینک ها به 2 نوع اصلی تقسیم میگردند :

 1. بک لینک فالو (FOLLOW) یا دو فالو (DOFOLLOW)
 2. بک لینک نو فالو (NOFOLLOW)

در جریان کل سئو و بهینه سازی یک سایت برای موتورهای جستجوی گوگل این دو نوع بک لینک مهمترین عامل رشد و افت و پنالتی یک وبسایت می باشد.

بعد از توضیح این دو اتریبیوت رل (rel Attribute) در اصطلاح برنامه نویسی که در ساختار های لینک استفاده می شود، به انواع بک لینک ها از تعریفی دیگر میپردازیم .

اگر از cms های آماده مانند وردپرس و جوملا یا …  استفاده نمیکنید، باید با ساختار لینک ها آشنا باشید که در اینجا به گوشه ای ازین موارد اشاره میکنم .

بک لینک های فالو و نو فالودر cms های آماده که مثال زدیم این دو نوع لینک به سادگی قابل اجرا می باشد.

نمونه لینک هایی که داخل محتوا در هر سیستم مدریت محتوا یا یک پست (نوشته) – تولید محتوای سئو شده – استفاده می شود :

لینک فالو (Follow) یا همان (Dofollow)  به صورت کد HTML به این شکل استفاده می شود.

<a href=”https://seohat.ir/” > Title link </a>

<a href=”https://seohat.ir/” rel=”Follow” > Title link </a>

<a href=”https://seohat.ir/” rel=”Dofollow” > Title link </a>

لینک نوفالو (Nofollow) نیز به این صورت استفاده می شود.

<a href=”https://seohat.ir” rel=”nofollow” > Title link </a>

سوالی که برای مخاطبان این مقاله ممکنه پیش بیاد، اینکه اصلا لینک های nofollow و dofollow یا لینک فالو و نوفالو چیست ؟ و از دید گوگل چه اهمیتی داره ؟

فرق لینک فالو و نوفالو در چیست ؟

بک لینک فالو چیست follow & dofollow ؟ و چه کاربردی دارد ؟

بک لینک فالو (follow) به چه معناست ؟ به بک لینکی می گوییم که به روبات های گوگل می فهماند این لینک را دنبال کن.

به عبارت دیگر بک لینک فالو dofollow همان پیوندی هست که داخل هر یک از نوشته هایمان به یک سری کلمات اهمیت بیشتری می دهیم و آنها را لینک می کنیم .

بک لینک فالو چیست ؟بک لینک فالو چه کاربردی در سئو دارد ؟ بهترین حالت لینک دهی برای داشتن سئوی داخل وبسایت لینک فالو هستش در واقع به روبات های گوگل Google می فهمانیم این لینک ارزشمند هست ، محتوایی که داخل این لینک وجود دارد رو پیگیری کن.

نکته : به این مورد دقت کنید در حالتی بک لینک فالو (Backlink follow) داخل وبسایت شما ارزشمند هست که به سایت خودتون لینک بدید.

یعنی اگر به سایت دیگری بک لینک فالو follow بدهید این ارزش و اعتباری که نوشته ی شما از دید موتورهای جستجو Google دارد به سایت لینک شده داده خواهد شد.

البته در مواردی هم موثر واقع می شود و این برمیگرده به توانایی شما در سئو کردن یک نوشته.

بک لینک نوفالو چیست یا معنی no follow چیه ؟

بک لینک نوفالو : تعریفی بسیار ساده برای لینک های نو فالو no follow وجود داره که معنی no follow بودن رو متوجه میشید.

دقیقا برعکس بک لینک فالو follow عمل می کند ، به بک لینکی می گوییم که به روبات های گوگل می فهماند این لینک را دنبال نکن.

بک لینک نوفالو چیست ؟در واقع مواقعی که از بک لینک نوفالو nofollow استفاده میکنیم از ارزش و اعتبار آن صفحه کاسته نمی شود.

در بسیاری از موارد از بک لینک نوفالو برای کاربرها استفاده می شود ،  به چه شکلی ؟

نوشته ، پست یا مقاله ای در سایتمان میخواهیم منتشر کنیم ، در لا به لای مطلبمان به کلمه ای می رسیم که می خواهیم درباره آن بیشتر توضیح دهیم مثال : بک لینک نوفالو من این عبارت رو به سایتی خارجی لینک کردم. و قصدم از این کار این بوده که اطلاعات بیشتری به شما بدهم.

روبات های گوگل Google در چنین مواقعی به اصطلاح نوشته ی من را [tie_tooltip text=”خزش روبات های گوگل در سایت و صفحات سایت را کرال crawl می گویند.” gravity=”n”]کرال (crawl)[/tie_tooltip] می کنند و لینک مورد نظر را دنبال نمی کنند.

نکته : گوگل اعلام کرده این نوع لینک ها ( بک لینک نوفالو ) ارزشی برای ما ندارد ولی در مواقعی طبق تجربه شخصی دیده شده که این لینک ها به صورت غیر مستقیم تاثیراتی روی رتبه ی گوگل دارد و همیشه بی تاثیر نبوده و نیست.

در این بخش بک لینک نوفالو چیست و معنی no follow را فهمیدیم. در بخش بعدی به فرق لینک فالو و نوفالو می پردازیم که در بالا به آن اشاره کردیم.

فرق لینک فالو و نوفالو یا تفاوت لینک فالو و نوفالو در چیست ؟

 

فرق لینک فالو و نوفالو : در ظاهر این دو لینک هیج تفاوتی باهم ندارند و کاربر های عادی متوجه این موضوع نمی شوند. لینک فالو و نوفالو در ساختار اکثر مقاله ها دیده شده و استفاده میشه، مسئله ای که مورد توجه سئو کارها یا وبمستر ها میشه تفاوت لینک فالو و نوفالو هست .

یعنی ما اینجا هستیم بدانیم وقتی بک لینک فالو follow برای سایتمان بگیریم بیشتر موثره یا بک لینک نوفالو no follow ؟

بین بک لینک فالو و نوفالو چیست ؟طبعیتا بهترین لینکی که برای سایتمان میتونیم بگیریم بک لینک فالو follow یا همان دوفالو dofollow هست.

اینجاست که موضوع فرق لینک فالو و نوفالو برجسته میشه.

عده ای از سئو کاران بر این عقیده هستند که برای طبیعی جلوه دادن نزد گوگل باید درصدی به لینک فالو اختصاص بدهیم و درصدی به لینک نوفالو.

واقعیت لینک فالو و نوفالو چیست ؟ به حرف کدام سئو کار گوش دهیم ؟

شاید بزرگترین دغدغه ی خیلی از وبمسترها و سئو کارها همین تفاوت یا فرق لینک فالو و نوفالو باشه.

واقعیت این است که طبق تست های انجام شده روی این دو نوع لینک نتیجه ای که طبق تجربه به دستمان آمده لینک های nofollow و dofollow تفاوت بسیاری باهم دارند.

همانطور که در قسمت بک لینک فالو چیست توضیح دادیم. این نوع لینک ها ارزش و اعتبار صفحه و دامنه را منتقل می کنند. و در نظر گوگل از اهمیت فوق العاده زیادی برخوردار هستند.

بک لینک فالو در واقع قدرت مد نظر را منتقل می کند برای سایتمان و تاثیر مستقیم روی رتبه کلمه کلیدی ما در گوگل می باشد.

اما بک لینک نوفالو کاملا برعکس این مورد عمل میکند و قدرت لینک و صفحه را منتقل نمی کند.

شاید در شرایطی خاص نظریه ی ما اشتباه به نظر بیاید. ولی همانطور که در بالا در بخش بک لینک نوفالو چیست اشاره کردم، بک لینک نوفالو no follow در شرایطی مورد توجه قرار میگیره.

تفاوت بک لینک فالو و نو فالو چیست ؟مثال : موقع ترک روبات های گوگل از یک صفحه ی سایت که بک لینک نو فالو وجود دارد و درصد بالایی از کاربرها روی این لینک کلیک کردند. گاها طبق تعریف الگوریتم گوگل این لینک با ارزش شمرده شده و باعث افزایش رتبه گوگل می شود.

از این نظر که باید درصده لینک هایی که برای سایتمان می سازیم فالو و نوفالو باید مشخص باشد به نظر اشتباه است. و بعد از 3 الی 6 ماه این مورد اصلا نیاز و قابل به کنترل نیست.

نتیجه میگیریم

بعد از محبوب شدن یک سایت در هر حالتی از هر دو نوع لینک فالو و نوفالو دریافت خواهد کرد و شما باید تلاش کنید بک لینک فالو follow بیشتر دریافت کنید تا بک لینک نوفالو nofollow .

فرق و تفاوت بک لینک فالو و نوفالو همین بود در ادامه با انواع بک لینک ها از دید سئو کارها صحبت میکنیم . با کلاه سئو (SeoHat) همراه باشید.

انواع بک لینک ها از دید سئو کارها

انواع بک لینک ها را از دید سئو کارها بررسی میکنیم. سعی میکنم برای هر نوع بک لینک توضیح مختصری ارائه بدم

 • بک لینک پروفایلی
 • بک لینک فرومی
 • بک لینک کامنتی
 • بک لینک وبلاگی
 • بک لینک شبکه های اجتماعی
 • بک لینک رپورتاژی
 • بک لینک pbn
 • بک لینک دانشگاهی (رپورتاژ دانشگاهی EDU)

اینها یک سری اصطلاحاتی هستن که از زبان سئو کارها می شنوید یا خواهید شنید.

بک لینک پروفایلی : همینطور که از نامش پیداست به بک لینکی که در پروفایل سایتی قابل ایندکس شدن هستن درج می شود بک لینک پروفایلی میگویند. درصد بالایی از این نوع بک لینک ها نوفالو (No Follow) هستن و در صورت فالو (follow) تاثیر خیلی کمی برای سئو سایت دارند. باالعکس بعضی اوقات دیده شده بسیار مضرر هستن در تعداد بالا.

بک لینک پروفایلیبک لینک فرومی : بک لینک های فرومی در این نوع بک لینک ها ، سئو کار به دنبال انجمن هایی هست که فعالیت کاربرانشان نسبتا بالاست و شانس کلیک کاربر روی لینک های تبلیغاتی هست . بک لینک فرومی تاثیر خاصی روی سئو سایت شما ندارد . ولی شاید با یک متن جذاب بتوانید کاربر جدیدی را به سایت و کسب و کارتان اضافه کنید.

بک لینک فرومیبک لینک کامنتی : به هر نوع لینکی که در انتهای هر محتوای یک وب سایت به وسیله کاربران آن سایت ایجاد می شود بک لینک کامنتی می گویند. این نوع بک لینک ها اکثرا به صورت نوفالو و درصدی پایین فالو می باشند. در شرایطی این نوع بک لینک ها بسیار موثر برای سئو سایت هست.

بک لینک کامنتیبک لینک وبلاگی : برای قوی کردن سایت یک سری وبلاگ ساخته می شود و داخل آن بک لینک ؛ به این نوع بک لینک ها بک لینک وبلاگی می گویند. این نوع بک لینک در قسمت های مختلف وبلاگ ساخته می شوند. تاثیر این بک لینک ها قبلا بسیار خوب بود ، در حال حاضر تاثیری کمی برای سئو سایت دارند.

بک لینک وبلاگیبک لینک شبکه های اجتماعی : شبکه های اجتماعی که اغلب با نام سوشیال ها بیشتر معروفند. جایی برای اشتراک گذاری مطالب و مولتی مدیاها است که بیشتر وبسایت ها برای جذب مخاطبین بیشتر فعالیت میکنند. بعد از اشتراک گذاری مقالات یک لینک ایجاد می شود که بک لینک شبکه های اجتماعی نام دارد. این نوع بک لینک ها بی تاثیر نبوده و بر روی سئو سایت و محتوای شما تاثیر مثبتی دارند.

بک لینک شبکه های اجتماعیبک لینک رپورتاژی : رپورتاژ آگهی معمولا از قدرت بسیاری برخوردار هستند. یک محتوای دارای متن و مولتی مدیا در صورت سفارش از خبرگذاری ها هستند، لا به لای این محتوا لینکی برای کلمه کلیدی شما داده می شود به این نوع لینک ، بک لینک رپورتاژی گفته می شود. تاثیر این نوع بک لینک بسیار بالاست.

بک لینک رپورتاژی

بک لینک pbn : وب سایت های پرایویت (قابل دید عموم نیست) و از قدرت محتوایی و دامین آتوریتی بالایی برخوردار هستند. در بهترین حالت لینک بیلدینگ ازین سایت ها رپورتاژ آگهی برای سایت و کلمه خود میگیریم. به این نوع بک لینک ها ، بک لینک pbn می گوییم . تاثیر بک لینک pbn برای سئو سایت فوق العاده است.

بک لینک pbnبک لینک دانشگاهی ( رپورتاژ دانشگاهی EDU ) : سایت های دانشگاه های معتبر جهان که اغلب دانشجویان ، محققان و اساتید دانشگاه ها به این نوع سایت ها دسترسی دارند. و از قدرت فوق العاده زیادی برخوردار هستند و همچنین از دید گوگل بسیار معتبر. به لینکی که ازین سایت ها برای سایت هدف گرفته می شوند بک لینک دانشگاهی EDU گفته می شود، که بهترین حالت، بک لینک رپورتاژ آگهی است. تاثیر و قدرت این نوع بک لینک ها فوق العاده بالاست و موثر در بهبود رتبه گوگل برای کلمه کلیدی شما.

بک لینک دانشگاهی eduبا انواع بک لینک ها از دید سئو کارها آشنا شدید که اینها همه ی بک لینک ها نبودند و بنده به محبوب ها اشاره کردم.

به آخرین بخش بک لینک چیه ؟ همان بک لینک یعنی چه رسیدیم.

نتیجه گیری بک لینک چیه 

خب دوستان عزیزم این مقاله به اتمام رسید . اگر قصد داشتید بک لینک بخرید سعی کنید بک لینک فالو تهیه کنید و دائمی ، این بهترین متود حال حاضر در سال 2020 هستش تجربه ای از کلاه سئو (Seo Hat) بود برای شما عزیزان، امیدوارم ازین مقاله بهره کافی رو برده باشید.

اگر این مطلب را مفید دیدید با دوستانتان به اشتراک بگذارید و در صورت تمایل بعد از امتیاز به این مقاله نظرات خودتونو با من درمیان بگذارید.

با تشکر از شما بابت مطالعه این مطلب. 😊

سولات متداول بک لینک چیست ؟

بک لینک چیست ؟ بک لینک یک پیوند بین سایت شما و دیگران هست که در سئو سایت برای گوگل اهمیت دارد.

انواع بک لینک ها چیست ؟

انواع بک لینک ها از نظر سئو کارها لینک فالو و نوفالو به صورت کلی میشه گفت انواع بک لینک که در ادامه بیشتر توضیح دادیم.

بک لینک فالو و نوفالو چیست ؟

بک لینک های فالو (Follow) و نوفالو (Nofollow) دو نوع اتربیوت رل (rel) در زبان برنامه نویسی Html هستن که در لینک بیلدینگ سئو سایت به نوعی استفاده می شود. برای ادامه توضیحات به مقاله اصلی مراجعه کنید .

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

11 در مورد “بک لینک چیست ؟ و انواع بک لینک ها”

 1. سلام
  به جرعت باید بگم مقاله هایی زیادی خونده بودم از بک لینک ولی این یکی واقعا کامل و ساده تعریف شده بود
  ممنونم از مقااله جامع تون بسیار عالی

 2. حمید رضا عسگری

  سلام بهنام خان بابازاده من حمید عسگری یک بک لینک هاتونو تو bookmarketmaven.com دیدم من سئو بلدم اما از این سایتها نتونستم بک لینک بگیرم افزونه لعنتی اکسیمنت سریع اسپم میکنه با تور هم رفتم میخواستم کمک کنی هر چقدر هزینه اش باشه تقدیم کنم.

 3. مجله مگ روز

  سلام آقای بابازاده عزیز مقاله خوبی بود ولی اگر در کنارش یه ویدئو آ موزش هم میذاشتید خیلی خوب بود.

  1. سلام دوست عزیزم
   مچکرم بابت دیدگاه شما در سایت کلاه سئو
   مقاله بک لینک چیه یک مقاله ای برای تمام وبمستران است.
   برای ویدئو آموزشی هم برنامه در آینده خواهیم داشت انشالله.
   با تشکر از شما 🙏😊

 4. فیندا finda.in

  قابل توجه! در واقع نوشته عالی آن است ، که من از مقاله بک لینک چیه ایده بسیار روشنی گرفتم!

 5. از مهارت نوشتاری شما نیز بسیار تحت تأثیر قرار گرفته ام با طرح بندی در وبلاگ شما آیا این تم پولی است؟
  یا خودتان آن را تغییر داده اید؟
  به هر حال نوشتن را با کیفیت عالی حفظ کنید ، آن را به ندرت می توان امروز وبلاگ بزرگی مانند این را دید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
اسکرول به بالا